Debby Joy koolist Murundus

Piret Sipria kirjutab, kuidas tema Sambias viibimise ajal algas lastel koolivaheaeg.

Sambia koolides on kolm vaheaega, mis kestavad terve kuu. Üle riigi korraldatakse vaheaja alguse puhul koolides lastevanematele meeleolukaid etendusi ja kontserte. Eelkõige on see siiski pidu lastele endile.


Murundu Debby Joy kooli aktus toimus kooli territooriumil lahtises kõrvalhoones, kus pühapäeviti toimuvad ka jumalateenistused. Samuti valmistatakse seal koolilastele toitu ning nad söövad seal. Süüakse põrandal või maas istudes ja söögiriistu sambialased ei vaja, vaid nende asemel kasutatakse oskuslikult käsi. 


Hommikul alanud aktusel lauldi kõigepealt hardalt ja uhkusega riigi hümni ja peeti ühine palve. Paberile oli koostatud ka väike päevakava, kuid ilma kellaaegadeta, sest Aafrikas ei ole kiiret. Aeg liigub seal teisiti ja aeg ei tähenda raha. Aktusel võtsid sõna MTÜ Enfys asutajad Joseph ja Hilda Bwalya (pildil). Viimane on ka kooli juhataja. Õppetööst rääkis kooli vanemõpetaja Maxwell. Seejärel algas kuni õhtuni kestnud pidu, kus lapsed esitasid rahvuslikke tantse ja toimusid mitmed võistlused. 

Enfyse poolt juhitav väike kool Murundus on alles noor ja välja kujunemas. Ta kannab nimetust Debby Joy kool, kuna koolimaja ehitati sellenimelise fondi toel. Debby Joy fond toetab ka kooli tualettruumide valmimist, kooli juurdeehitust ja köögi väljaehitamist. Seda kõike on tõesti väga vaja, sest ruumikitsikus on suur, juba praegu õpivad kaks klassi koos ühes ruumis. Ainuke lukustatud ruum koolis on õpetajate tuba, kus ka kooliinventari hoitakse. Paljudest asjadest on puudus, alates värvipliiatsitest kuni tavaliste vihikuteni välja.

Sambia Sõprade toel sai kool veemahuti, mis säästab süvaveepumpa. Ka on Sambia Sõbrad toetanud kooli õpikute ja õppevahendite ostmisel. Meie annetajate abiga sai  soetatud siia printer ja koopiamasin. Samuti on kool saanud meiepoolse abiga mitmed koolipingid, plastmassist toolikesed eelkoolile ja esimesele klassile ning lauad.

Eelmine
Elu-olu Murundus "musungu" silme läbi
Järgmine
Täis kõht ja hingeharidus

Vastused puuduvad

Email again: